Promocja postaci Pucheroka i Heroda w tradycji Korony Północnego Krakowa

Projekt kulturowo-promocyjny  „Promocja postaci Pucheroka i Heroda ...”

W dniu 30 października 2012 r. zawarliśmy umowę z Samorządem Województwa Małopolskiego na dofinansowanie nowego projektu, któremu nadaliśmy nazwę „Promocja postaci Pucheroka i Heroda w tradycji Korony Północnego Krakowa” w ramach Osi 4 Leader, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013 - Działanie 413 - Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. Jest on naturalną kontynuacją naszego projektu, zakończonego w połowie 2012 roku pn. „Pucheroki i Herody - promocja zwyczajów ludowych Korony Północnego Krakowa (KPK) poprzez wytworzenie lalek, druk folderu oraz warsztaty dla uczniów”.

 

Założenia projektu

Przedmiotem projektu jest zaprojektowanie i wytworzenie lalek Pucheroka i Heroda w łącznej ilości 475 sztuk, w ich unikatowych w strojach zwyczajowych. Obie postacie stanowią osobliwości unikatowej już, lokalnej tradycji.

Postać Heroda to bohater ludowego przedstawienia bożonarodzeniowego, którego treść opiera się na fragmencie Ewangelii, opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda Wielkiego.

Postać Pucheroka wywodzi się, nie jak to zwykle bywa ze zwyczaju ludu, ale od żaków szkolnych. Jeszcze w XVIII wieku w Krakowie w Niedzielę Palmową po nabożeństwie żacy ustawiali się w dwa rzędy w kościele i recytowali żartobliwe wierszowane oracje, często trawestując pieśni religijne. Potem przenieśli się na podkrakowskie wsie głównie na północ od Krakowa. Wsie te stanowiły spożywcze zaplecze Krakowa, stąd bogate gospodynie hojniejsze były dla ubogich żaków. Dziś Pucheroki o świcie zobaczyć można zaledwie w czterech miejscowościach: w Bibicach, Zielonkach, Trojanowicach (tereny dzisiejszej gminy Zielonki) i Tomaszowicach (gmina Wielka Wieś), i jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie ten zwyczaj występuje.

 

Zaplanowane finansowe wsparcie projektu przez Samorząd Województwa Małopolskiego w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) wynosi 25.000 zł.

 

Rezultaty projektu

Zgodnie z planem powstały piękne laleczki Pucheroka i Heroda. Będą służyły przede wszystkim promocji naszych lokalnych pucherokowych i herodowych, gminnych tradycji. Bo mamy się czym pochwalić !!

Będziemy je rozdawać przedstawicielom mediów, gościom naszego stowarzyszenia, turystom, mieszkańcom innych regionów, gościom odwiedzającym gminę Zielonki, osobom odwiedzającym LGD Korona Północnego Krakowa, również jako nagrody w konkursach i jako gratisy reklamowe.

 

Projekt laleczek wykonało Centrum Promocji, Kultury i Rekreacji w Zielonkach.

Przygotowaniem drewnianego korpusu lalki zajęła się "Firma Handlowo-Usługowa AGA II” Pana Tadeusza Nogieć z Zielonek.

Ubrania dla laleczek, czyli ich kolorowe, tradycyjne stroje uszyła Pani Dorota Król - właścicielka Królewskiej Pracowni Krawieckiej z Garlicy Murowanej.

 

Do obejrzenia:

oraz wybrane eventy z udziałem naszych bohaterów:

  • Gminny Przegląd Pucheroków 13 kwietnia 2014: link1 link2

 

Relacja "Wielkanoc na Ludowo" - Kim jest Pucherok, co symbolizuje i z co ma wspólnego z Wielkanocą? Tego wszystkiego można się było dowiedzieć podczas wielkanocnych warsztatów etnograficznych w ramach Szkoły Żywego Rzemiosła. Na spotkaniu powstały piękne lalki Pucheroków w kolorowych, szpiczastych czapach.

zywapracownia.pl

 

Wizerunki głównych aktorów naszego projektu: Pucheroka i Heroda