Zabytki

 

Zamek i zabytkowy kościół w Korzkwi Największą atrakcją Doliny Korzkiewki jest malowniczo położone Kościół w Korzkwikorzkiewskie orle gniazdo - zameczek, który za czasów Kazimierza Wielkiego, był częścią pogranicznego systemu twierdz obronnych. Usytuowany na stromym wzgórzu dostępny był jedynie poprzez most zwodzony. Zamek przebudowywany był wielokrotnie przez swych kolejnych właścicieli: Krupków, Ługowskich, Jordanów. Do niedawna w ruinie, dziś w trakcie rekonstrukcji, odbudowany został już kompleks bramny z basztą i mury obronne, obecnie działa w nim stylowy hotel. Zamek w KorzkwiLegenda mówi, że stojący na przeciwległym wzgórzu, pochodzący z pocz. XVI w. kościół był połączony z zamkiem mostem z rzemieni wiszącym nad doliną. Kościół, który także miał charakter obronny, dziś przyciąga gotyckim relikwiarzem z XIV w., kropielnicą barokową oraz cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego "Ecce Homo", namalowanym przed ponad 300 laty.

 

Kościół parafialny w Zielonkach Kościół parafialny w ZielonkachWzniesiony w I p. XVI kościół o charakterze gotyckim z elementami renesansowymi. Dzieło muratora krakowskiego Jakuba Żura i kamieniarza Kaspra Simona. Na uwagę zasługuje renesansowe tabernakulum ścienne, oryginalna kadzielnica o ażurowej, wielobocznej pokrywie, o kształcie jakby gotycyzującym, dwa posągi ołtarza, wykonane przez słynnego rzeźbiarza krakowskiego Antoniego Frączkiewicza, nawiązującego w swych dziełach do sztuki Baltazara Fontany oraz obraz w ołtarzu głównym, przedstawiający scenę narodzenia Najświętszej Marii Panny.

 

 

Forty austriackie Fort nr 45 Zielonki-Marszowiec, cenny zabytek sztuki fortyfikacyjnej, element trzeciego pierścienia tzw. Twierdzy Kraków. Klasyczny fort artyleryjski, główny, jednowałowy z ok. 1884 r. W 1999 r. koszary fortowe zostały zaadaptowane na hotel "Twierdza". Fort Pękowice i fort Bibice - małe forty pancerne międzypolowe z lat 1896 - 1902. Fort 44a Pękowice i fort 45a Bibice - małe forty pancerne, międzypolowe z lat 1896 - 1902.

Fort nr 47a Węgrzce - należy do północnego frontu dawnej „Twierdzy Kraków". Jeden dwóch zrealizowanych w twierdzy w latach 1892 - 96 głównych fortów pancernych. Uważany za najlepiej zachowany z fortów poaustriackich w Europie. W latach 2004 - 2005 gruntownie remontowany z przeznaczeniem na biura. Dziś mieści się tu siedziba jednej z największych firm branży spedycyjno-transportowej w kraju.

Fort 47 Łysa Góra (Węgrzce) - system fortowy ześrodkowany, główny artyleryjski, jednowałowy z lat 1874-80; powiązany drogą z sąsiednim szańcem i baterią. Do 2003 r. oba forty (47a i 47), wraz z przylegającymi terenami (24 ha), były we władaniu wojska. Dziś nowy właściciel fortu 47a planuje stworzyć tu centrum konferencyjno-hotelowe. 

FortFort Węgrzce

 

Izba Regionalna w Bibicach Izba Regionalna w BibicachPierwsze muzeum wiejskie w Polsce, położone w jednej z najstarszych polskich wsi. Ekspozycja etnograficzna obejmuje elementy wystroju wiejskiej chaty i ludowego stroju, eksponaty związane z miejscowymi zwyczajami i obrzędami, a także z historią Bibic. Obejrzeć tu można również prace miejscowych artystów ludowych.

 

 

Pozostałości zespołów dworskich DwórW Garlicy Murowanej z XVII - XX wieku (spichlerz, barokowy lamus, brama wjazdowa), w Boleniu XVIII - XIX w. - wybudowany przez Jana Matejkę dla córki (dwór, budynki gospodarcze), w Dziekanowicach z XVIII - XX w. (budynki folwarczne, relikty zabudowy wiejskiej), w Węgrzcach pozostałości zespołu dworskiego z przełomu XIX i XX w. z parkiem i stawami.

 

 

Kapliczki i przydrożne krzyże KapliczkiMalowniczo wkomponowane w jurajski krajobraz: przydrożna kapliczka w Batowicach z XVII w. z kolorowymi majolikami ze sceną ukrzyżowania, XVII-w. kapliczka "Na Rozdziałowskim" w Zielonkach o kształcie kolumny zwieńczonej latarnią, w której umieszczono figurę typu Pieta, przydrożny krzyż z ludowymi rzeźbami grupy ukrzyżowania w Brzozówce, piękny krzyż w Przybysławicach z 1913 r.