Lekcje historii w szkole w Zielonkach i w Korzkwi

14 i 18 września 2015 r. miały miejsce kolejne odsłony projektu „Non omnis moriar”- Dziedzictwo kulturalno-historyczne Gminy Zielonki, które  Koło Historyków UPJPII realizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Zielonki i Biblioteką Publiczną w Zielonkach.

 

Tym razem uczestnicy projektu (J. Bulak, A. Kawa i P. Szczerba) wygłosili prelekcję w Zespole Szkół w Zielonkach oraz w Zespole Szkół w Korzkwi. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji o naszym projekcie, którego celem jest opracowanie kart inwentarzowych najstarszych zabytkowych nagrobków i kaplic.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zdjęcie, na którym jeden ze studentów Sebastian dźwiga taczki pełne chwastów. Młodzież mogła również poznać, jak wyglądają dokumenty XIX-wiecznej parafii, a także odczytać tekst źródłowy dotyczący spraw gospodarczych parafii Zielonki. Dowiedzieli się również jak w XIX wieku chowano zmarłych, co szczególnie zainteresowało młodzież.

 

Przesłaniem czterdziestopięciominutowej lekcji był nie tylko frazes „zabytki trzeba chronić”, ale także to, iż każdy człowiek może realizować swoje pomysły za pomocą starań o dofinansowanie autorskiego projektu. Oprócz tych przyziemnych spraw żywiliśmy też cichą nadzieję, że może ktoś z młodzieży polubi bardziej historię i uzna ją za rzecz, którą warto się zajmować nie tylko w sali lekcyjnej.

 

J.B.

 

 

Więcej o projekcie: