Biblioteka Historyczna Gminy Zielonki – tom IV

Innowacyjna perspektywa na historię gminy Zielonki

W ramach projektu realizowanego z inicjatywy i pod przewodnictwem Biblioteki Publicznej w Zielonkach, drukiem ukazała się publikacja zatytułowana „Dziedzictwo gminy Zielonki – perspektywa młodych badaczek”. Jest to zbiór 5 artykułów autorstwa Katarzyny Puły, Pauliny Knapik-Lizak, Anny Mitki, Joanny Michalskiej oraz Anny Kawy-Olszewskiej pod redakcją historyka Jana Bulaka. Innowacyjność tomu IV polega na podjęciu tematu, który do tej pory nie był przedmiotem zainteresowania naukowego, czyli naświetlenia historii funkcjonujących w gminie Zielonki instytucji mających wpływ na utrwalanie wiedzy o lokalnym dziedzictwie kulturowym oraz znaczenie w pielęgnacji miejscowych tradycji i zwyczajów.

Tytuły opublikowanych artykułów

  • Obraz szkoły podstawowej w Zielonkach od lat dwudziestolecia międzywojennego do powojennej rzeczywistości PRL-u;
  • Rozwój instytucji biblioteki na terenie gminy Zielonki w dwóch ostatnich stuleciach;
  • Gminna biblioteka publiczna jako ośrodek aktywizacji, współdziałania i integrowania społeczności lokalnej w l.2006-2010;
  • Izba Regionalna gminy Zielonki;
  • Projekt zagospodarowania fragmentu terenu dworskiego w Garlicy Murowanej jako ogrodu dydaktycznego.

Podsumowanie Projektu

Nazwa działania:

Zadanie publiczne realizowane w ramach otwartego konkursu ofert
Powiatu Krakowskiego w roku 2022 w zakresie: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Województwo: Małopolskie
Gmina: 2 gminy Powiatu Krakowskiego: Zielonki, Wielka Wieś; miasto Kraków
Nazwa jednostki realizującej: STOWARZYSZENIE ROZWOJU GMINY ZIELONKI
Rozpoczęcie projektu: 1 kwietnia, 2022
Zakończenie projektu: 30 listopada, 2022
Cel projektu:

Projekt zakładał przygotowanie i wydanie publikacji z serii „Biblioteka Historyczna Gminy Zielonki”, wydawnictwa zapoczątkowanego przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach w 2018 r., w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która posłuży rozwijaniu wiedzy o kulturze regionu. Książka ta dołączyła do wydanych w latach 2018-2020 poprzednich tomów serii zatytułowanych kolejno: tom I – „Wybrane zagadnienia z dziejów Zielonek i Bibic”; tom II – „Kapłaństwo, charyzma i jego Zielonki – ksiądz Adam Zięba (1907-1979)”; tom III – „Kroniki Parafii Zielonki i księga rzeczy sprawionych (1844-1932)”.

Publikacja pt. „Dziedzictwo gminy Zielonki – perspektywa młodych badaczek” ma charakter pracy zbiorowej pod redakcją historyka dr Jana Bulaka (UPJP2), obejmującej 5 artykułów naukowych autorstwa: Katarzyny Puły, Pauliny Knapik-Lizak, Anny Mitki, Joanny Michalskiej i Anny Kawy-Olszewskiej. Autorki tekstów zamieszczonych w książce przedstawiły w swoich studiach proces rozwoju ważnych dla gminy Zielonki instytucji oświatowych i kulturalnych (jak np. szkoła podstawowa, gminna biblioteka publiczna, lokalne muzeum – izba regionalna) na przestrzeni ponad 100 lat, począwszy od XIX w. po czasy współczesne.

Cele szczegółowe:

  1. Wypełnienie luki informacyjnej i faktologicznej na temat rozwoju zinstytucjonalizowanej kultury i oświaty w gminie Zielonki w XIX-XXI w.
  2. Podkreślenie znaczenia placówek kulturalno-oświatowych z małych miejscowości w kształtowaniu tożsamości i pobudzaniu postaw patriotycznych w rejonie podkrakowskim.
  3. Podniesienie poziomu świadomości lokalnej społeczności w zakresie zachowania tradycji, dziedzictwa kulturowego i historycznych wartości przekazywanych w Zielonkach i okolicach z pokolenia na pokolenie – tom IV BHGZ jako źródło wiedzy na temat prowadzonych działań z zakresu animacji kultury i edukacji regionalnej.
  4. Promocja treści badawczych dotyczących historii lokalnych czy regionalnych instytucji kulturalno-oświatowych z perspektywy młodych historyków i etnografów, których warto zachęcać do pracy naukowej i rozwijania warsztatu badawczego jako przyszłych intelektualistów w naszym kraju.

Opis projektu:

W ramach realizacji zadania drukiem ukazała się publikacja naukowa pt. „Dziedzictwo gminy Zielonki – perspektywa młodych badaczek”. Jest zbiór 5 artykułów autorstwa Katarzyny Puły, Pauliny Knapik-Lizak, Anny Mitki, Joanny Michalskiej oraz Anny Kawy-Olszewskiej, pod redakcją historyka dr Jana Bulaka. Tom tworzą teksty powstałe w ramach seminariów licencjackich i magisterskich studentek, które zdecydowały się swój stopień zawodowy zdobyć właśnie poprzez studia poświęcone dziejom gminy Zielonki. Prace te, obronione w latach 2012–2019, były redagowane najpierw pod okiem promotorów, następnie poddane autokrytyce, by po recenzji wewnętrznej i zewnętrznej uzyskać ostatecznie kształt zbliżony do artykułów naukowych i zostać wydane w formie wydawnictwa zwartego w twardej oprawie w nakładzie 90 egzemplarzy. Licząca około 290 stron publikacja została opatrzona bogatym materiałem ilustracyjnym (fotografie, wykresy, tabele). Innowacyjność tomu IV BHGZ polega na podjęciu tematu, który do tej pory nie był przedmiotem zainteresowania naukowego i który nigdy wcześniej nie doczekał się zbiorczego wydania, czyli naświetlenia historii funkcjonujących w gminie Zielonki instytucji mających wpływ na utrwalanie wiedzy o lokalnym dziedzictwie kulturowym oraz znaczenie w pielęgnacji miejscowych tradycji i zwyczajów.

W ramach promocji wydawnictwa zaplanowano cykl spotkań z autorkami artykułów zamieszczonych w książce. Pierwsze z nich, kierowane do uczniów klas 7-8 uczęszczających do SP im. J. Kukuczki w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach, odbyło się w dniu 28.11.2022 w auli ZSP w Przybysławicach. Moderatorami spotkania byli historyk dr Jan Bulak, autor poprzednich publikacji z serii BHGZ i redaktor tomu IV, oraz Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach i kustosz działającej przy niej Izby Regionalnej, pasjonat i znawca kultury ludowej Krakowiaków Zachodnich z terenu gminy Zielonki. Na spotkaniu gościła Joanna Michalska, autorka tekstu poświęconego działalności zieloneckiej Izby.

Zakres projektu (działania):

W ramach projektu zrealizowano następujące działania:

  1. Wydanie tomu IV serii „Biblioteki Historycznej Gminy Zielonki” dotyczącego spojrzenia na dziedzictwo kulturowe i historyczne gminy Zielonki z perspektywy pokolenia młodych badaczy. Podjęte zostały dwa działania związane z procesem wydawniczym publikacji – przygotowanie projektu typograficznego i opracowanie materiałów graficznych do książki przez profesjonalną pracownię edytorską oraz druk i oprawa wydawnictwa w firmie poligraficznej. Pozostałe działania, tj. napisanie wstępu, redakcja i korekta tekstów publikowanych artykułów, opracowanie indeksów osób i miejsc czy zlecenie recenzji książki zostały sfinansowane z innych źródeł.
  2. Organizacja w dniu 28.11.2022 spotkania z autorką jednego z artykułów z tomu IV BHGZ, Joanną Michalską, moderowanego przez historyka Jana Bulaka i regionalistę Mariusza Zielińskiego. Wydarzenie kierowane do uczniów klas 7 i 8 uczęszczających do SP im. J. Kukuczki w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach odbyło się w auli ZSP w Przybysławicach. Spotkanie było okazją do zaprezentowania gotowej publikacji szerszemu gronu odbiorców i promocji całej serii wydawczej „Biblioteka Historyczna Gminy Zielonki”. Podczas spotkania młodzież została zapoznana z ideą wydawania serii poświęconej odkrywaniu historii lokalnej oraz mogła wysłuchać wywiadu przybliżającego pracę badacza dziejów „małych ojczyzn”.

Podsumowanie dotacji
Wartość całkowita projektu12 200,30 zł
Dotacja z Powiatu Krakowskiego5 000 zł
Dotacja z Gminy Zielonki2 318 zł
Udział własny stowarzyszenia (środki finansowe własne)1 682,30 zł
Udział własny stowarzyszenia (wkład osobowy)3 200 zł
PROJEKT „BIBLIOTEKA HISTORYCZNA GMINY ZIELONKI, TOM IV” REALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM GMINY ZIELONKI I POWIATU KRAKOWSKIEGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *