Narzędzia dostępności

Eko-Czytanki

6 czerwca 2023 rozpoczęliśmy nasz kolejny projekt edukacji ekologicznej. Tym razem skierowany do tych, którzy lubią czytać. W ramach zadania powstają trzy czytanki pokazujące wpływ codziennych zachowań konsumpcyjnych na uszczuplanie zasobów środowiska. Przemiana bohaterów i ich postawy powinny skłonić czytelników do zmian codziennych zachowań na bardziej proekologiczne.

Projekt „Eko-czytanki” realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki przy wsparciu Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa pod patronatem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach, Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Eko-czytanki przeczytasz tutaj

Plakat promujący projekt "EKO-Czytanki"

Podsumowanie Projektu

Nazwa działania: Edukacja ekologiczna
Województwo: Małopolskie
Nazwa jednostki realizującej: STOWARZYSZENIE ROZWOJU GMINY ZIELONKI
Rozpoczęcie projektu: 6 czerwca, 2023
Zakończenie projektu: 31 grudnia, 2023
Cel projektu:

1. Podniesienie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie wpływu codziennych wyborów konsumenckich na środowisko.
2. Opracowanie trzech opowiadań o tematyce środowiskowej i wydanie 500 egz drukowanych oraz 3 e-booków dostępnych on-line jako nowych narzędzi edukacyjnych.
3. obudzenie aktywności społecznej poprzez promocję idei współdzielenia wśród klientów bibliotek i centrów kultury.
4. Innowacyjna forma promocji poprzez przeniesienie idei projektu oraz promocja literatury o tematyce środowiskowej w przestrzeni wypoczynkowo-relaksacyjnej z użyciem 50 tabliczek z kodami QR w przestrzeni publicznej.

Zakres projeku (działania):

W ramach projektu EKO-czytanki opracujemy trzy około 20 stronicowe, ilustrowane opowiadania skierowane do czytelników 6-15 lat, które poprzez życiowe historie bohaterów będą przekazywać morał o tym jak dbać o równowagę przyrodzie. Zostaną wydane w około 60-stronicowej książce (500 egz.) oraz w 3 e-book-ach. Kolejno dotyczyć będą marnowaniu zasobów w świecie szybko zmieniającej się mody i wyrzucanych przedmiotów codziennego użytku. Roboczy tytuł to „Kinga Modnisia i Szafoduchy. Druga pozycja skierowana do najmłodszych przy pomocy przemądrzałego EkoTomka zwróci uwagę na zmiany klimatu i potrzebę reagowania w każdej życiowej sytuacji. Zabawne dialogi z nauczycielem języka polskiego oraz zakończenie z morałem zainteresuje każdego czytelnika. Trzecia pozycja pt. „Sąsiad nowy i jego ślad węglowy” zwróci uwagę na grzechy naszej codzienności z morałem wskazującym na to, że logiczne działanie zawsze jest ekologiczne. W 30 bibliotekach/centrach kultury/szkolnych świetlicach na obszarze województwa małopolskiego odbędą się spotkania autorskie oraz warsztaty edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych (około 3h). Do każdej chętnej biblioteki w Małopolsce rozesłany zostanie bezpłatny dostęp do e-booka i audio-book-a. W myśl światowej tendencji do WSPÓŁDZIELENIA zasobów a nie posiadania ich na własność stawiamy na wypożyczanie książek oraz korzystanie z ich wersji elektronicznych. Innowacyjną formą promocji w rozszerzonej rzeczywistości będzie promowanie czytanek i idei projektu w miejscach wypoczynku i rekreacji (place zabaw, plenerowe siłownie, itp). Na tabliczkach (około 30×60 cm) pozyskanych z odpadów meblowych (z PSZOK) metodą grawerowania zostaną wypalone kody QR przenoszące do treści e booków, audio-book-ów i przekazu edukacyjnego projektu. Dodatkowo zamieszczone zostaną „złote myśli i cytaty” z opowieści. Pod tematyczną częścią znajdzie się miejsce na logotypy sponsorów i patronów projektu. Jest to alternatywna forma promocji, trwalsza od plakatu, a docierająca do tych odbiorców, którzy nie koniecznie są pod oddziaływaniem socialmediowego przekazu realizatorów i partnerów projektu. O terminie spotkań autorskich i warsztatach będziemy informować poprzez media społecznościowe, szkoły, parafie, biblioteki.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *