Eko Zielonki

We współpracy z naszymi stałymi partnerami Kołem Naukowym BOZON z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH jesienią zagościmy na Eko dniach nauki w każdej z czterech publicznych szkół podstawowych na terenie gminy Zielonki. Realizatorzy stworzą wydarzenie, które w naukowy sposób (matematyką, fizyką i chemią) wyjaśni codzienne zjawiska otaczającego nas świata przyrody. Największy nacisk położony zostanie na uwzględnienie codziennego oddziaływania człowieka na środowisko oraz jego wpływu na zmiany klimatu. Realizatorzy przygotują pokazy naukowych eksperymentów oraz filmy edukacyjne, a także materiały, które będą mogły być wykorzystywane także po zakończeni zadania. Nasz projekt został wybrany do dofinansowania z budżetu Gminy Zielonki w ramach otwartego konkursu ofert z zakresu ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Podsumowanie Projektu

Nazwa działania:

Edukacja ekologiczna

Województwo: Małopolskie
Gmina: Zielonki
Nazwa jednostki realizującej: STOWARZYSZENIE ROZWOJU GMINY ZIELONKI
Rozpoczęcie projektu: 1 maja, 2022
Zakończenie projektu: 30 listopada, 2022
Cel projektu:

Głównym celem projektu ,,Eko Zielonki” było zorganizowanie czterech wydarzeń o nazwie ,,Eko Dzień Nauki” w Szkołach Podstawowych.

Zakres projektu (działania):

Do realizacji projektu zostały wybrane 4 placówki z terenu gminy Zielonki: Szkoła podstawowa (SP) w Bibicach, SP w Woli Zachariaszowskiej, SP w Przybysławicach i SP w Zielonkach. Szkoły zostały wybrane ze względu na długoletnią współpracę ze Stowarzyszeniem oraz na zaangażowanie kadry pedagogicznej w życie społeczne gminy. Założeniem organizowanego wydarzenia była edukacja w dziedzinie ekologii i ochrony przyrody, a także uświadamianie roli człowieka w środowisku naturalnym. Każde z wydarzeń polegało na zrealizowaniu serii demonstracji doświadczeń fizycznych i chemicznych ukazujących w sposób naukowy prawa przyrody i zagrażającymi jej skutkami działalności człowieka. W planie wydarzenia były poruszone następujące tematy: wpływ jakości powietrza na człowieka, zrównoważona gospodarka wodna, właściwe gospodarowanie odpadami, energetyka jądrowa, składniki powietrza, właściwości powietrza w temperaturze -200 °C, metody detekcji zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego. Wydarzenia odbyły się:

  • 23 XI w Zielonkach

  • 24 XI w Bibicach

  • 29 XI w Przybysławicach

  • 30 XI w Woli Zachariaszowskiej

W wydarzeniach brała udział społeczność każdej ze szkół oraz zostały zorganizowane we ścisłej współpracy i zaangażowaniem dyrekcji. Na rozpoczęcie wykład wygłaszał dr inż. Jacek Pietrzyk o tytule „Ile ważą Twoje śmieci?”. Następnie uczniowie uczestniczyli w serii doświadczeń w różnych salach lekcyjnych przemieszczając się pomiędzy kilkunastoma stanowiskami edukacyjnymi. W celu utrwalenia wiedzy z wysłuchanego zakresu zostały opracowane 3 filmy edukacyjne, które zostały dostarczone szkołom do omówienia na lekcji. Tematy zrealizowanych filmów to:

  • „Segreguję odpady i dbam o przyszłość”

  • „Pamiętaj o powodziach”

  • „Czy nasze powietrze jest takie czyste?”

Zakres i harmonogram projektu (działania)
Lp.ZadanieOpis zadania
1.Kontakt z rekrutowanymi szkołamiW celu realizacji projektu niezbędnym jest nawiązanie i podtrzymanie kontaktu między szkołami biorącymi udział w projekcie a osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu ze strony Stowarzyszenia.
2.Opracowanie planu wydarzeniaDo wykonania projektu niezbędnym jest przygotowanie scenariusza wydarzenia i poszczególnych jego elementów w każdej z zaangażowanych placówek.
3.Przygotowanie stanowisk demonstracyjnychAby zachować najwyższe standardy przedstawianych zagadnień, niezbędnym będzie opracowanie i przygotowanie już istniejących stanowisk edukacyjnych. Przedstawiane stanowiska będą demonstrowały na żywo problemy ekologiczne uczniom.
4.Przygotowanie filmów edukacyjnychRealizacja 3 filmów popularnonaukowych o długości do 10 minut omawiających tematy ekologiczne.
5.Przeprowadzenie Eko Dnia NaukiW każdej szkole na terenie gminy Zielonki zostanie przeprowadzone wydarzenie pod nazwą „Eko Dzień Nauki”. Nasz współpracownicy z KN BOZON z AGH na kilku stanowiskach demonstracyjnych omówią m.in. problematykę ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ograniczenia i produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
6.Opracowanie materiałów graficznych promocyjnychW celu zwiększenia świadomości społecznej o realizowanym projekcie zostaną przygotowane grafiki zamieszczane na stronach i mediach społecznościowych Stowarzyszenia, szkół.
7.Administrowanie i zarządzanie projektemZarządzanie projektem i odpowiednie monitorowanie zadaniami jest niezbędne do wykonania pozostałych działań.
Efekt projektu

  1. Opracowano merytorycznie scenariusze wydarzenia na temat roli powietrza, gospodarki odpadami oraz wykorzystania wód gruntowych w całościowym ekosystemie oraz wpływu jego jakości na zdrowie i gospodarkę.
  2. Przygotowano serie stanowisk naukowych na wydarzenie i trzech filmów edukacyjnych
  3. Zrealizowano 4 wydarzenia Eko Dzień Nauki na terenie gminy Zielonki.

Realizując projekty edukacji ekologicznej od 14 lat zauważamy, że są one w procesie ciągłej ewolucji tak jak świadomość uczniów względem środowiska. Oczekujemy, że dzięki realizacji wydarzeń które szczególnie zwrócą uwagę na zanieczyszczenia powietrza, problem z dostępem do wody oraz na gospodarkę odpadami osiągniemy oczekiwaną zmianę postaw wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Podsumowanie dotacji
Wartość całkowita projektu22 049 zł
Dotacja z Gminy Zielonki16 400 zł
Udział własny stowarzyszenia i partnerów projektu5 649 zł
„Eko Zielonki” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym BOZON Projekt finansowany jest przez Gminę Zielonki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *