Lokalne, ekologiczne gospodarowanie odpadami III

Nasza inicjatywa, trwająca od sierpnia do grudnia 2019 roku, ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz promowanie racjonalnego gospodarowania zasobami.

Dlaczego warto?

  • Edukacja Ekologiczna: Tworzymy i udostępniamy materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, które wprowadzą podstawowe pojęcia zrównoważonego rozwoju i gospodarki surowcami.
  • Kampania Informacyjna: Opracowujemy infografiki, które będą promować dobre praktyki ekologiczne, takie jak kompostowanie, zgniatanie opakowań i ponowne wykorzystywanie przedmiotów.
  • Warsztaty w Szkołach: Prowadzimy zajęcia dla uczniów z wykorzystaniem klocków LEGO, aby w przystępny sposób nauczyć zasad zarządzania odpadami i minimalizacji zużycia surowców.

Nasze Cele

  • Świadomość Ekologiczna: Zwiększenie liczby osób świadomie korzystających z ograniczonych zasobów środowiska.
  • Racjonalna Gospodarka: Promowanie ponownego wykorzystania przedmiotów i odpadów, co przyczyni się do ochrony środowiska.

Podsumowanie Projektu

Nazwa działania:

Edukacja ekologiczna

Województwo: Małopolskie
Gmina: Zielonki
Nazwa jednostki realizującej: STOWARZYSZENIE ROZWOJU GMINY ZIELONKI
Rozpoczęcie projektu: 1 sierpnia, 2019
Zakończenie projektu: 31 grudnia, 2019
Opis zadań
Lp.Nazwa działaniaGrupa docelowaPlanowany termin realizacjiOpis zadania
1Opracowanie i stworzenie materiałów edukacyjnychUczniowie – bezpośrednio; Nauczyciele – pośrednio poprzez udostępnienie treści po przeprowadzonych zajęciach1.08.19 - 30.09.19W ramach zadania opracowane zostaną treści prezentacji multimedialnych, które używane będą podczas warsztatów w szkołach. Zawierać będą podstawowe definicje związane ze zrównoważonym rozwojem oraz gospodarką surowcami i odpadami.
2Stworzenie i rozpowszechnianie infografik edukacyjnychMieszkańcy gminy Zielonki1.08.19 - 31.12.19SCAL: Opracowane zostaną 4 infografiki, których przesłanie będzie miało za zadanie wzbudzić dyskusję nad racjonalnością postępowania z odpadami. Dotyczyć będą: 1. Zachęty do lokalnego wytwarzania kompostu 2. Wyrobienia nawyku zgniatania opakowań przed wyrzuceniem 3. Zachęty do ponownego wykorzystywania przedmiotów i opakowań, np. szkła i plastiku 4. Zachęty do dzielenia się niepotrzebnymi rzeczami, celem darowania im „drugiego życia”, m.in. elementy wyposażenia mebli oraz produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Grafiki promowane będą na portalach społecznościowych oraz na stronach internetowych.
3Merytoryczny nadzór nad realizacją projektuRealizatorzy i osoby współpracujące z gminą Zielonki1.08.19 - 31.12.19Bezpośredni realizatorzy projektu (członkowie i alumni KN Zarządzanie AGH) mają za zadanie dbać o zgodność z celami projektu, aktualnym stanem prawnym w zakresie odpadów oraz wytycznymi grantodawcy. W tym celu opracowany zostanie plan spotkań oraz terminarz działań. Odbędzie się też co najmniej jedno spotkanie szkoleniowe w terenie AGH w Krakowie, w ramach którego omawiane będą wymagania merytoryczne i edukacyjne. Członkowie zespołu odpowiedzialni za opracowanie materiałów edukacyjnych i infografik będą na bieżąco korzystać z konsultacji merytorycznych.
4Przeprowadzenie zajęć w szkołachUczniowie szkół w gminie Zielonki1.09.2019 - 31.12.2019W każdej ze szkół podstawowych w gminie Zielonki przeprowadzone zostaną zajęcia w formie 4h warsztatów (2 spotkania po 2h) w grupach do 30 os. Łącznie 20 warsztatów × 2h = 40 h roboczo godzin (40h prowadzenia warsztatów: 20 grup × 2h) + 1 prowadzący × 20 warsztatów = 20 godzin *2 = 40h przygotowań i realizacji. Pary warsztatów obejmować będą wprowadzenie teoretyczne, pokaz wybranych pojęć, jak zrównoważony rozwój, recykling, odzysk, ponowne użycie, oraz praktyczne zastosowanie materiału i zaplanowane zadania, jak np. warsztat z tworzenia opakowań wielokrotnego użytku z materiałów pozyskanych z recyklingu lub ich samodzielne zaprojektowanie. Do zajęć wykorzystywane będą klocki typu lego, co ma pomóc w łatwiejszym i praktycznym zrozumieniu zasad gospodarki odpadami, np. przez symulację budowy miasta i wprowadzenie w nim zasad kolekcji selektywnej odpadów. W czasie zajęć dzieci będą też projektować plansze informacyjne. Klocki oraz inne materiały edukacyjne, jak tekturowe modele sortowni, będą własnością stowarzyszenia, by w kolejnych edycjach projektu możliwa była ich eksploatacja i minimalizować zużycie surowców i emisję wytwarzając odpady. Zajęcia będą prowadzone przez osoby współpracujące ze Stowarzyszeniem.
5Obsługa administracyjna zadaniaNie dotyczy1.08.2019 - 31.12.2019Zadanie polegać będzie na organizacji zespołu realizatorów, sporządzenie umów, rekrutacji szkół do udziału w projekcie oraz bieżącego kontaktu z grantodawcą i sprawozdaniem projektu
Cel projektu:

Zwiększenie liczby populacji świadomie korzystającej z ograniczonych zasobów środowiska, poprzez kampanię promującą ponowne wykorzystanie przedmiotów i odpadów w tym racjonalną gospodarkę metalami.

Efekt projektu

Zmiana postaw społecznych, bo to jest nadrzędnym celem edukacji ekologicznej, jest efektem, którego nie można zmierzyć konkretną wartością liczbową w czasie trwania projektu. Podkreślić możemy, że odwiedzając corocznie szkoły z programem edukacyjnym zauważamy pozytywne zmiany zwłaszcza wśród młodzieży. Mierzalnym efektem projektu będzie liczba uczestników zajęć w szkołach

Podsumowanie dotacji
Wartość całkowita projektu11600 zł
Dotacja z Gminy Zielonki8000 zł
Udział własny stowarzyszenia i partnerów projektu3600 zł
„Lokalne, ekologiczne gospodarowanie odpadami III” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym „Zarządzanie". Projekt finansowany jest przez Gminę Zielonki Projekt realizowany w ramach partnerstwa z realizatorami programu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *