Powietrze na wagę złota

📣 Nowy projekt z dofinansowaniem

Nasz nowy projekt, na którego wykonanie zdobyliśmy dofinansowanie Samorządu Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego oraz Fundacji dla AGH.


🌫️ Problem z dostępem do danych o jakości powietrza

Obecnie mieszkańcy gmin powiatu krakowskiego nie mają stałego dostępu do informacji związanych ze stanem jakości powietrza opartych na pomiarach w ich bezpośrednim otoczeniu. Mogą korzystać jedynie z prognoz przygotowywanych na podstawie pomiarów w krakowskich stacjach monitoringu. Koszt budowy analogicznych stacji monitoringu, które posiada Kraków, wiąże się z inwestycjami sięgającymi setek tysięcy złotych.


🔧 Pilotażowa sieć monitoringu w Zielonkach i Wielkiej Wsi

Nasz projekt polega na stworzeniu pilotażowej sieci monitoringu zanieczyszczenia powietrza w Gminie Zielonki i Wielka Wieś. Planowane do wykorzystania urządzenia posiadają dokładność zbliżoną do urządzeń stosowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Stosowane przez nas sensory zmierzą zawartość pyłu PM2.5, temperaturę, ciśnienie oraz wilgotność. Sieć monitoringu będzie składała się z 16 urządzeń umieszczonych na szkołach w gminach Zielonki i Wielka Wieś. Umieszczenie kilku sensorów na różnych wysokościach na tym samym budynku pozwoli na pomiary pionowych gradientów zanieczyszczeń, a także pozwoli wzajemnie kontrolować się urządzeniom pomiarowym.


📚 Edukacja i świadomość

Poza informowaniem o zanieczyszczeniu, ważne jest edukowanie o tym – dlaczego warto dbać o otaczające nas powietrze i jak interpretować wyniki pomiarów. W szkołach poprowadzimy zajęcia dydaktyczne, na których przedstawiane będą wyniki i problematyka z zakresu metod pomiarowych jakości powietrza, wzbogacając zakres programowy zajęć z fizyki.


🎥 Zobacz, na czym polega nasz projekt

Powietrze na wagę złota – prezentacja (416 KB, *.PDF)

Podsumowanie Projektu

Gmina: Zielonki
Nazwa jednostki realizującej: STOWARZYSZENIE ROZWOJU GMINY ZIELONKI
Rozpoczęcie projektu: 1 czerwca, 2016
Zakończenie projektu: 31 grudnia, 2016
Miejsce realizacji: Powiat krakowski, zajęcia dla szkół na terenie co najmniej 2 gmin powiatu krakowskiego (Zielonki, Wielka Wieś), częściowo Katedra Fizyki Środowiska AGH w Krakowie. Łącznie 10 szkół w tym pula 4 szkół bez pomiarów
Zakres projektu (działania):

Stowarzyszenie we współpracy z kołem naukowym Bozon (AGH) zaplanowało stworzenie sieci monitorującej zanieczyszczenie pyłami powietrza w wybranych gminach powiatu krakowskiego. Sieć będzie składała się z 16 czujników mierzących stężenie pyłów PM2.5 w powietrzu, które zostaną skalibrowane przy współpracy z Katedrą Fizyki Środowiska na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Czujniki umieszczone zostaną na sześciu budynkach szkół. W czasie rzeczywistym wyniki pomiarów jakości powietrza będą automatycznie umieszczane na stronie internetowej Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki (SRGZ). Rozmieszczenie czujników zanieczyszczeń w różnych lokalizacjach pozwoli na przeprowadzenie analizy przestrzennej pyłów PM2.5 oraz zapewni mieszkańcom wiedzę o poglądowym stanie powietrza w najbliższym otoczeniu. Aktualne dane jakości powietrza zwiększą świadomość mieszkańców monitorowanych gmin oraz dostarczą im informacji kiedy najlepiej jest pozostać w domu lub podejmować aktywność fizyczną na wolnym powietrzu lub jak skumulowany efekt emisji zanieczyszczeń widoczny jest na „ich podwórku”. Przyczyni się to do zwiększenia wiedzy o „zachowaniu” pyłów obecnych w powietrzu. Poprowadzone zostaną zajęcia dydaktyczne w 6 szkołach, w których prowadzony będzie monitoring oraz w 4 innych, gdzie przedstawiane będą wyniki i problematyka z zakresu metod pomiarowych jakości powietrza, wzbogacając zakres programowy zajęć z fizyki (2 godziny lekcyjne w 2 grupach w 10 szkołach, sumarycznie 40 godzin lekcyjnych). Zajęcia poza wartością edukacyjną będą również poszerzeniem świadomości młodzieży jak ważne jest dbanie o otaczające nas powietrze, którym wszyscy oddychamy. Uzyskane dane pozwolą na ocenę przyjętych kierunków działań w zakresie ochrony powietrza.

Cel projektu:

  1. Zakup 16 zestawów z podzespołami do złożenia urządzeń mierzących stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu.
  2. Złożenie oraz skalibrowanie urządzeń pomiarowych we współpracy z Katedrą Fizyki Środowiska AGH.
  3. Stworzenie sieci monitoringu zanieczyszczenia poprzez rozmieszczenie czujników na budynkach 6 szkół.
  4. Zapewnienie mieszkańcom monitorowanych gmin bieżącego dostępu do danych otrzymywanych z sensorów poprzez stronę internetową Stowarzyszenia.
  5. Przekazanie młodzieży w szkołach wiedzy z zakresu pomiaru jakości powietrza poprzez przeprowadzenie prezentacji oraz prelekcji(2 godziny lekcyjne w 2 grupach w 10 szkołach, sumarycznie 40 godzin lekcyjnych).
  6. Zainteresowanie młodego pokolenia ważnym tematem jakim jest zanieczyszczenie otaczającego nas powietrza i jak ważne jest dbanie o środowisko.
  7. Analiza przestrzenna jakości powietrza pozwoli wytypować obszary potencjalnie przyczyniające się do wzrostu poziomu zanieczyszczeń.
  8. Sporządzenie raportów stanu jakości powietrza w badanych gminach
  9. Praktyczne wykorzystanie wiedzy studentów, zwiększające ich kompetencje na rynku pracy, w który niebawem wkroczą.
  10. Promocja już istniejących działań KN Bozon – prelekcje z fizyki.

Opis projektu:

  1. Przygotowanie materiałów promocyjnych.
  2. Zrekrutowanie szkół w gminach powiatu chętnych do wzięcia udziału w programie oraz przeprowadzenie konsultacji z dyrektorami szkół odnośnie miejsc rozmieszczenia.
  3. Przygotowanie planu rozmieszczenia czujników na budynkach szkół
  4. Zakup 16 zestawów z podzespołami do złożenia urządzeń mierzących zanieczyszczenie powietrza pyłem PM2.5.
  5. Promowanie zadania publicznego z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz informowanie o postępach (Facebook, Twitter).
  6. Przygotowanie prezentacji i materiałów edukacyjnych.
  7. Złożenie urządzeń oraz dokonanie kalibracji urządzeń we współpracy z Katedrą Fizyki Środowiska.
  8. Stworzenie zakładki na stronie internetowej Stowarzyszenia(www.srgz.zielonki.pl/) zbierającej dane z czujników.
  9. Umieszczenie urządzeń na budynkach
  10. Przeprowadzenie poprawności działania systemu i testowanie w kierunku wystąpienia możliwych błędów.
  11. Uruchomienie systemu i rozpoczęcie pomiarów zanieczyszczenia powietrza.
  12. Przeprowadzenie wstępnej analizy danych o zanieczyszczeniu otrzymywanych z sieci czujników.
  13. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z metod pomiarowych zanieczyszczenia powietrza(2 godziny lekcyjne w 2 grupach w 10 szkołach, sumarycznie 40 godzin lekcyjnych).
  14. Sporządzenie raportu o zanieczyszczeniu powietrza i przedstawienie wyników współpracującym samorządom.
  15. Sporządzenie sprawozdania dla sponsorów.

Podsumowanie dotacji
Wartość całkowita projektu29 500 zł
Dotacja z powiatu krakowskiego8 000 zł
Dofinansowanie Samorządu Województwa Małopolskiego9 000 zł
Wsparcie Fundacji dla AGH1 000 zł
Udział własny Stowarzyszenia (środki finansowe własne)1 200 zł
Udział własny Stowarzyszenia (wkład osobowy)10 300 zł
Przykładowa treść w stopce
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy z Kołem Naukowym BOZON przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego oraz Fundacji dla AGH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *