Segregujesz – KAUCJE odzyskujesz!

W 2025 roku w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny na butelki plastikowe do 3l, puszki do 1l i wielokrotnego użytku butelki szklane do 1,5l. Opakowania będzie można zwracać głównie w sklepach, ale także w innych punktach zbiórki utworzonych przez operatorów systemu kaucyjnego tzw. podmioty reprezentujące. W związku z tym zmianie ulec muszą nawyki konsumenckie związane z sortowaniem odpadów. Butelki po napojach, w tym także mleku i jogurtach przed zwróceniem do sklepu lub automatu nie będą mogły być gniecione. Także etykieta, której odrywania uczyliśmy przez wiele lat, będzie musiała zostać na butelce. Podobnie rzecz ma się względem zakrętek. Edukacja jako ciągły proces poznawania musi zatem ewoluować i przygotować lokalną społeczność na przyszłe zmiany.

Szczegółowe informacje o projekcie

Nazwa działania: Segregujesz - KAUCJE odzyskujesz!
Obszar działania: Zielonki, Michałowice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Wielka Wieś
Opis projektu: Podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców małopolski w zakresie prawidłowego sortowania odpadów ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany jakie wynikną z wprowadzenia systemu kaucyjnego na wybrane opakowania na napoje.
Data rozpoczęcia projektu: 1 czerwca, 2024
Data zakończenia projektu: 31 grudnia, 2024
Budżet projektu:

Koszt kwalifikowany UMWM w Krakowie 78 100 PLN, w tym 25 000 PLN – dotacja; koszt kwalifikowany WFOŚiGW 49 500 PLN, w tym dotacja 39 600 PLN.

Logotypy partnerów i sponsorów:

Informacja o finansowaniu projektu przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach konkursu EkoMałopolska

logo wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Krakowie Logo Stowarzyszenia "Korona Północnego Krakowa"

Projekt „Segregujesz – KAUCJE odzyskujesz!” realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki przy wsparciu Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa. Projekt finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, gminy: Zielonki, Wielka Wieś, Igołomia-Wawrzeńczyce, Michałowice. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *