Wirtualne Muzeum Lokalne
Przy niemożliwym w praktyce do spełnienia pomyśle zorganizowania tradycyjnego muzeum, nasz projekt oparty na wykorzystaniu Internetu był jedynym sposobem na pokazanie miejscowych pamiątek.
W ramach Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki, jako grupa nieformalna ”Odkrywcy rodzinnych skarbów” wywodząca się i działająca na rzecz środowiska wiejskiego, stworzyliśmy projekt podtrzymujący lokalną tradycję. Wykorzystaliśmy falę zainteresowania młodzieży związaną z „powrotem do tradycji i stworzyliśmy internetowe muzeum.
Na przygotowanej stronie projektu Wirtualne Muzeum Lokalne zamieściliśmy bliskie naszemu miejscu zamieszkania pamiątki kultury: stare fotografie, sztukę ludową, pamiątki rzeczowe, stroje, legendy, gwarę, obrzędy i obyczaje, przykłady architektury, osobliwości itp. Wszystkie eksponaty zostały udostępnione przez mieszkańców gminy, lokalne instytucje i przez nas sfotografowane oraz opisane. Dla kolejnych pokoleń ocaliliśmy od zapomnienia wiele starych pamiątek, a naszym rówieśnikom i sobie daliśmy możliwość konfrontacji nowoczesności z historią i tradycją Zieleńską.
Tak właśnie brzmiały nasze pierwsze słowa dotyczące projektu „Wirtualne Muzeum Lokalne”. Projekt na pierwszy rzut oka prezentuje się świetnie (zresztą na drugi również…), ale niewątpliwie uczestnicy i organizatorzy tego dzieła wiedzą, co oznacza wytrwała i solidna praca nad tym przedsięwzięciem. Teraz każdy widzi – opłacało się! Wszyscy mogą podziwiać efekty naszej pracy, choć nie ukrywajmy, to jest dopiero początek całej zabawy, bo przecież gdzieś na strychach istnieje jeszcze mnóstwo nieodkrytych, spowitych kurzem pamiątek, fotografii, staroci, które wytrwale czekają na swoje „pięć minut”!
Projekt realizowaliśmy od 10.12.2004r. do 10.07.2005r., a sfinansowany został ze środków Akcji 3 Programu Młodzież oraz środków własnych Stowarzyszenia. Czas realizacji był czasem ogromnego nakładu pracy ze strony organizatorów i uczestników przedsięwzięcia ale nie zabrakło również miejsca na świetną zabawę na wycieczkach i wspólnych spotkaniach.
Pierwsze spotkania poświęcone były poznawaniu i zgłębianiu tajników aparatu NIKON D70. Początkowe zdjęcia wielu z nas pozostawiały sporo do życzenia, jednak teraz niektórzy faktycznie mogą pochwalić się sporymi osiągnięciami w postaci już własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych zdjęć. Tutaj należą się słowa podziękowania dla Pana Leszka – naszego fotografa, za długie chwile cierpliwości i życzliwości.
Kolejnym trudnym krokiem w kierunku realizacji projektu było zbieranie materiału i opisywanie zebranych i już sfotografowanych eksponatów. Każdy z nas rozpoczął poszukiwania najpierw wśród najbliższej rodziny, sąsiadów, następnie sołtysów poszczególnych sołectw. W trakcie zbierania eksponatów spotykaliśmy się z życzliwością mieszkańców gminy, którzy chętnie pokazywali tradycyjne eksponaty i opowiadali ciekawe historie dotyczące naszych rodzimych terenów.
I takim oto sposobem dobrnęliśmy do końcowej fazy projektu. Należy zaznaczyć, że to jednak nie koniec, każdy będzie miał możliwość wrzucania zdjęć na naszą stroną, o czym szerzej będziemy systematycznie informować.
Podsumowanie Projektu
Wirtualne Muzeum Lokalne