Wystrojone Węgrzce

W 2022 roku zawarliśmy umowę na realizację projektu pn. „Wystrojone Węgrzce”, w ramach konkursu „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 

Ambitne cele

Celem projektu było wytworzenie elementów strojów ludowych zarówno damskich jak i męskich, w odmianie stroju parafialnego występującego w miejscowości Węgrzce, z oryginalnym wzorem etnograficznym „od Raciborowic”. Zakup elementów stroju krakowskiego, rekonstrukcji węgrzeckiej jest pierwszym krokiem w kierunku powrotu do noszenia tradycyjnego stroju krakowskiego wynikającego z badań terenowych, zachowanych zdjęć oraz pojedynczych egzemplarzy zabytkowych strojów krakowskich przechowywanych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Strój krakowski stał się drugą skórą wielu mieszkańców gminy Zielonki.

Zachwycające stroje

Bogato haftowane gorsety i kwieciste spódnice wzbudzają zachwyt, prezentowane podczas wielu świąt państwowych, kościelnych i cyklicznych wydarzeń organizowanych przez instytucje, stowarzyszenia czy szkoły, a także Sołectwo Węgrzce, wśród nich m.in. święta związane ze Stanisławem Wyspiańskim, który ostatnie swoje lata (1906-1907) spędził właśnie w miejscowości Węgrzce.

Dbałość o świadomość kulturową

Poprzez nabycie elementów odzwierciedlających oryginalność stroju krakowskiego zmieniamy świadomość i postrzeganie dziedzictwa kulturowego gminy Zielonki wśród wszystkich mieszkańców zainteresowanych kulturą i tradycją regionu. Pozwala to na utożsamianie się z historycznym strojem krakowskim i rugowaniem elementów strojów cepeliowskich.

Podsumowanie Projektu

Nazwa działania:

Wystrojone Węgrzce

Województwo: Zachodniopomorskie
Gmina: Zielonki
Nazwa jednostki realizującej: STOWARZYSZENIE ROZWOJU GMINY ZIELONKI
Rozpoczęcie projektu: 1 maja, 2022
Zakończenie projektu: 1 maja, 2023
Opis projektu:

Poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020

Projekt zakładał zakup dwóch kompletów strojów, damskiego i męskiego, w odmianie stroju parafialnego noszonego dawniej w Węgrzcach, Bosutowie i Boleniu, zgodnych z tzw. wzorem „od Raciborowic” – wymienione wsie wchodziły do początków XX w. w skład parafii pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach (obecnie gmina Michałowice).

Warto w tym miejscu podkreślić, że miejscowości te leżą w południowo-wschodniej części gminy Zielonki, która do tej pory pozostaje słabo rozpoznana naukowo przez etnografów i ludoznawców pod względem tradycyjnego ubioru krakowskiego. Nabycie w ramach zadania elementów stroju w rekonstrukcji „węgrzeckiej” jest zatem pierwszym krokiem w kierunku powrotu do noszenia przez mieszkańców wymienionych wyżej wsi ubioru chłopskiego zgodnego z oryginalnym wzornictwem ludowym.

Komplet damski tworzy bluzka biała haftowana, na nią zakładany jest gorset zdobiony haftem tradycyjnym, z dodatkiem koralików oraz chwostów. Dolną część ciała okrywa spódnica tybetowa w kwiaty, na nią nakładana jest tiulowa zapaska. Stopy winny być obute w parę skórzanych trzewików. Element wierzchni stanowi haftowana i zdobiona koralikami katana. Głowę owija się chustą czepcową, dodatkowo drugą chustę nakłada się na ramiona. Komplet męski składa się z białej haftowanej koszuli, na którą nakładany jest długi kaftan. Spodnie krakowskie pokryte są wzorem w pionowe czerwone pasy, na stopach mężczyźni noszą wysokie skórzane oficerki. Kabat to element odzieży wierzchniej bądź zakładanej pod białą sukmaną. Męski strój krakowski dopełnia pas skórzany z brzękadłami oraz czapka z bukietem kwiatów i piórami pawimi.

Elementy stroju krakowskiego zakupione w ramach realizacji zadania zostały nabyte w firmach zajmujących się produkcją strojów ludowych polskich grup etnograficznych działających na terenie Małopolski. Wybrano oferentów, którzy swoje wzornictwo czerpią współpracując z etnografami, folklorystami i muzeami, a także prowadzą własne badania terenowe. Ważnym czynnikiem decydującym o doborze danej pracowni krawieckiej było doświadczanie połączone z wiedzą i praktyką w szyciu odzieży, co pozwala na stworzenie stroju wyjątkowego, nie tylko ze względu na oryginalne wzornictwo regionu, ale również świetną jakość i komfort użytkowania. Buty i korale zostały zakupione w profesjonalnych sklepach zajmujących się dystrybucją obuwia i biżuterii ludowej.

Poprzez nabycie elementów odzwierciedlających oryginalność historycznej odmiany węgrzeckiego stroju krakowskiego, zmianie ulega świadomość i postrzeganie dorobku kulturowego gminy Zielonki, zwłaszcza u tych mieszkańców, którzy są aktywnie zainteresowani dziedzictwem podkrakowskiej wsi. Jednocześnie z przestrzeni publicznej rugowane jest noszenie strojów cepeliowskich, popularnych m.in. wśród członkiń KGW, które z tradycyjnym ubiorem regionalnym nie mają nic wspólnego.

Zakupione na potrzeby projektu stroje będą dostępne do terminowego wypożyczenia dla wszystkich zainteresowanych miłośników folkloru i historii lokalnej, zarówno kulturoznawców, jak i osób niezwiązanych zawodowo z propagowaniem dziedzictwa kulturowego Krakowiaków Zachodnich. Mają być prezentowane podczas wydarzeń ogólnodostępnych, w tym organizowanych przez Sołectwa Węgrzce i Bosutów-Boleń oraz węgrzecką parafię – na odpustach, dożynkach, festynach, piknikach i festiwalach kulinarnych.

Cel projektu:

Zachowanie dziedzictwa lokalnego obszaru LSR poprzez doposażenie w stroje i instrumenty muzyczne podmiotów działających na rzecz szerzenia lokalnej kultury i dziedzictwa kulturalnego na obszarze LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa

Miejsce realizacji: Zielonki (gmina Zielonki, pow. krakowski)
Podsumowanie dotacji
Wartość całkowita projektu16165,80 zł
Dofinansowanie w ramach EFPROW6165,80 zł
Projekt realizowany w ramach projektu grantowego LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa pn. „Wsparcie podmiotów działających w sferze ochrony, zachowania i/lub promocji dziedzictwa lokalnego obszaru objętego wdrażaniem LSR przez LGD Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa – II edycja” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *