Straszak, czyli jak zmierzyć smog?

W październiku rozpoczyna się sezon grzewczy. Rozpoczynają się także dyskusje nad szkodliwością spalania paliw i odpadów. W wyszukiwarkach internetowych słowo „smog” staje się jednym z najczęściej wyszukiwanych. My zaś opracowaliśmy kolejną edycję projektu edukacji ekologicznej Powietrze na wagę złota 3.

Właśnie w październiku nasi współpracownicy z koła naukowego BOZON z AGH odwiedzają szkoły w powiecie krakowskim z programem edukacyjnym pn. straszak. W poprzednich edycjach uczniowie zapoznawali się ze składem powietrza. Obecnie mają okazję złapać zanieczyszczenia powietrza przy pomocy prostych urządzeń takich jak odkurzacz. Obliczają ich objętość w klasie, zamykają smog w słoiku, ale przede wszystkim zdają sobie sprawę, że problem jakości powietrza nie posiada granic administracyjnych, a ściany domu nie stanowią pełnej ochrony przed negatywnymi skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym czego dowiedziało się w szkole.

 

 

Powietrze na wagę złota 3

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Fizyków Bozon Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.

 

Więcej o projekcie: