Trudności w przekazywaniu 1%

Wystąpiły trudności w przekazywaniu 1% na rzecz naszego stowarzyszenia.
Zapraszamy do lektury stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie  ( Wyjaśnienie Ministerstwa Pracy).

 

Jak wyjaśniliśmy w Ministerstwie (Departament Pożytku Publicznego), w styczniu br. wystąpił komputerowy błąd techniczny w bazie podmiotów uprawnionych do otrzymywania odpisu 1% podatku za 2014 rok. Błąd ten spowodował, że w sposób niezamierzony przez miesiąc w tej bazie nie figurowaliśmy. Dodatkowo, niektóre komercyjne programy przeznaczone do sporządzania deklaracji PIT, a odwołujące się do bazy podmiotów z okresu, w którym w niej nas nie było, zgłaszały komunikat o braku możliwości przekazania 1% na rzecz naszego stowarzyszenia.

Jak wynika z ww. wyjaśnienia Ministerstwa Pracy oraz z zapewnienia nas przez Ministerstwo Finansów (Wydział Ewidencji Podmiotów i Komunikacji Elektronicznej), znajdujemy się również w bazie e-Deklaracje i jako OPP posiadamy pełne prawa do korzystania z przywileju 1%.

Poinformowano nas również, że jeżeli podatnik zostanie wezwany przez urząd skarbowy do korekty PIT, to powinien się odwołać od tego wezwania, wskazując że stowarzyszenie jest podmiotem uprawnionym do odpisu 1%. Jeżeli takie odwołanie nie poskutkuje, to należy złożyć skargę do Dyrektora Izby Skarbowej właściwej dla danego województwa. 
 
Bardzo przepraszamy za wszystkie niedogodności, jakich dostarczył nam ministerialny "chochlik" komputerowy. Mimo wszystko warto je pokonać, by zobaczyć uśmiechnięte buźki dzieciaków.
 
Zarząd Stowarzyszenia