Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych - Zielonki 29.09-1.10.2016

Sztuka jest też dla młodzieży

Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych to inicjatywa, która zintegrowała i edukowała młodzież m.in. w Krakowie, Tarnowie, Bielsku-Białej, Zabierzowie. Tym razem, od 30 września do 1 października festiwal zawitał do Zielonek. W czwartek i piątek skierowany był do gimnazjalistów, w sobotę w interesujących, bezpłatnych warsztatach z przybliżających różne dziedziny sztuki wziąć mogli wziąć udział wszyscy chętni. Na pamiątkę po festiwalu pozostanie mural wykonany techniką graffiti szablonowego na budynku w zieloneckim Parku Wiejskim.

 

Na starcie była wycieczka szlakiem krakowskiego street artu, a potem różnorodne warsztaty w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach i Parku Wiejskim. Sztukę współczesną w postaci wielkoformatowych murali odnajdujemy w przestrzeni publicznej coraz częściej, a jej twórcy nie ustępują talentem tradycyjnym malarzom. Historię znanych murali, osobowość ich twórców uczniowie z gminy Zielonki poznali dzięki gawędom Artura Wabika, który podczas wycieczki szlakiem krakowskiego street artu opowiedział o ciekawych krakowskich wykonaniach i ich historii. Gimnazjaliści przeszli szlakiem murali od okolic Małopolskiego Ogrodu Sztuki przez Dębniki, Kazimierz, po Zabłocie. Dla części uczestników to doświadczenie było inspiracją na następny dzień, kiedy to brali udział w warsztatach graffiti szablonowego i współtworzyli mural na budynku w parku w Zielonkach pod okiem street artowego artysty Wojciecha Wiśniewskiego. Muralowi poświęciło czas 16 uczniów.

 

Pozostali uczniowie z prawie stuosobowej grupy, z czterech gminnych szkół gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach: z Bollywood Dance, komiksu, animacji poklatkowej, DJingu, twórczego pisania, charakteryzacji scenicznej. Jak było, młodzież jeszcze wypowie się w ankiecie, ale nasz główny organizator Fundacja ARTica postawiła przede wszystkim na dziedziny, w których młodzież czuje się jak ryba w wodzie – świetnie się bowiem odnajduje w sztukach wizualnych z użyciem nowatorskich metod wyrażania swoich emocji. Wykonali prace komiksowe, krótkie opisy jazdy komunikacji miejskiej, miksowali muzykę, pokazali taniec Bollywood swoim kolegom i odwiedzającym park wiejski mieszkańcom zieloneckiego Marszowca.

 

W sobotnich warsztatach wzięli udział nieco młodsi uczestnicy – w zajęciach teatralnych, z historii sztuki, przerabiali dzieła sztuki niezbyt poważnie, grali na bębnach, śpiewali gospel i tańczyli breakdance oraz bawili się też w Indian.

Wytrwali współtwórcy muralu przybyli również w sobotę i zostawili na ścianie swój ślad – wykonane metodą szablonu postacie zwierząt. Mural traktuje o atrakcjach gminy Zielonki: od widoku na Tatry, po zabytki oraz atrakcje przyrodnicze i turystyczne gminy, a udowadniać ma po raz kolejny, że park zielonecki żyje.

 

Festiwal mógł się odbyć dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gminy Zielonki i Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Odbył się też dzięki organizacyjnej współpracy Dyrekcji i pracowników CKPiR. Dziękujemy wszystkim. Specjalne podziękowania kierujemy do szkół, a szczególnie pań: Anny Dzierwy, Ewy Adamczyk, Lidii Janikowskiej i Joanny Sali-Gajewskiej, nauczycielek towarzyszących młodzieży z gimnazjów w Woli Zachariaszowskiej, Zielonek, Bibic i Korzkwi.

 

Co się stanie jeżeli przekażemy gimnazjalistom puszki farby? Czy to możliwe, by w ciągu dwóch dni nakręcić film, zagrać i zaśpiewać na scenie, a w międzyczasie przemienić się w zombi? My to zrobimy przy dźwiękach muzyki afrykańskiej, indiańskiej, kubańskiej, w rytmach bollywood, poznając przy tym komiksowy i zakręcony niczym breakdance świat! 
Po te i wiele innych atrakcji zapraszamy do Zielonek na Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych – startujemy w czwartek 29.09 i bawić będziemy się do soboty 1.10. Fundacja ARTica, Centrum Kultury i Promocji Gminy Zielonki oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki czekają na Was w Centrum Integracji Społecznej i Parku Wiejskim. Wszystkie wydarzenia bezpłatne.

 

Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych to cykliczna impreza organizowana przez ARTicę od ośmiu lat w różnych miejscach Polski. Tegoroczna edycja po raz pierwszy przyjeżdża do Zielonek i mamy nadzieję, ze zagości na dobre.
W programie prócz kreatywnych warsztatów dla młodzieży znajdzie się miejsce na malowanie wielkoformatowego muralu na budynku chlorowni w Parku Wiejskim. Twórcami będą profesjonalni artyści street artowi, którzy będą kierować i współpracować z lokalną młodzieżą.
Oprócz tego wystawa „Graffiti- Barwy Ochronne”, autokarowa wycieczka „Szlakiem Krakowskiego Street Artu”, pokazy, koncerty, występy- zarówno w salach, na scenie, jak i w plenerze na kocyku. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Udział w zajęciach jest całkowicie darmowy dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Zielonki oraz Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki.

 

Rezerwacji miejsc na warsztatach można dokonać przez e-mail: iwona.opalka@zielonki.pl.
(czwartek/piątek – pierwszeństwo rezerwacji dla szkolnych grup zorganizowanych, sobota – dostępna dla wszystkich) – ilość miejsc ograniczona.

Więcej informacji www.artica.org.pl i www.facebook.com/FundacjaARTica

Kontakt: Ligia Jaszczewska- koordynatorka projektu – 511 546 162 ligia@artica.org.pl

 

Szczegółowy program:

 

Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych – Zielonki – 29.09 – 1.10.  2016 ( CZWARTEK – SOBOTA)
Miejsce: Park Wiejski w Zielonkach i Centrum Integracji Społecznej, ul. Galicyjska 17A
•    Malowanie muralu
•    Warsztaty
•    Wycieczka,  filmy, pokazy, występy
•    I wiele innych 

 

Program:
•    30.09- 14.10Wystawa „Graffiti- barwy ochronne”  - Centrum Integracji Społecznej 
•    29.09- 1.10 – Park Wiejski - malowanie muralu na budynku chlorowni 
•    29.09 CZWARTEK – wycieczka autokarowa Szlakiem Krakowskiego Street Artu 

 

•    30.09. – piątek


Warsztaty:
CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ 
9:15 – uroczysta inauguracja festiwalowych warsztatów  
9:30 – 14.00 – animacja poklatkowa
9:30 – 11:30 – świat komiksu
9:30 – 11:30 – Bollywood dance 
12:00 – 14:00 - Twórcze pisanie – 99 sposobów na opisanie jazdy komunikacją miejską
12:00 – 14:00 - Zombie, gwiazdy, celebryci- Makijaż i charakteryzacja sceniczna
PARK WIEJSKI
9:30 – 14.00 – graffiti szablonowe ( budynek chlorowni)
9:30 – 11:30 i 12:00 – 14:00 – warsztaty DJskie 
11:40 - pokaz DJski i pokaz tańca Bollywood 
14:10 - pokaz efektów charakteryzacji scenicznej i podsumowanie pierwszego dnia warsztatów

 

•    1.10 –sobota
PARK WIEJSKI – w przypadku załamania pogody zapraszamy na warsztaty do CIS!
10:00 – 14:30 –graffiti szablonowe ( budynek chlorowni)
10:40 – rozpoczęcie drugiego dnia warsztatów festiwalowych
11.00 - 12:30 – Bębny, dźwięki, rytmy
12:40 – pokaz bębniarski
11.00 - 12:30 – Aktorzy na scenę!
13:00 - 14:30 – Indiańskie smykałki
14:40 - pokaz gospel, breakdance, odsłonięcie muralu i uroczyste zakończenie Festiwalu

CENTRUM KULTURY
11:00 – 12:30 - (Nie)poważna sztuka dla niepokornych, czyli radość tworzenia
13:00 – 14:30 – Gospel – radość śpiewania!
13:00 – 14:30 – Świat na głowie? Warsztaty breakdance

 

Galeria Zdjęć Festiwalowych: https://goo.gl/photos/wtJaBR8jdyxYYikq5