Podstawowe informacje o 1,5% podatku

Informacja Ministerstwa Finansów na temat 1,5%

https://www.podatki.gov.pl/

 

Podaruj 1,5 %

Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, podatnik płacący podatek dochodowy od osób fizycznych może przekazać 1,5 % ze swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Organizacja powinna znajdować się na oficjalnej liście uprawnionych Organizacji Pożytku Publicznego w Polsce. Wyboru Organizacji możesz dokonać Tutaj

Aktualnie podatnik chcący przekazać 1,5% podatku w zeznaniu rocznym wpisuje w odpowiednio zaznaczone pola, numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) organizacji oraz przekazywaną kwotę. Należy pamiętać, że kwota która przekazujemy nie może przekroczyć półtora procenta naszego podatku. W przypadku złego wypełnienia pól związanych z przekazywanym 1,5% pieniądze nie będą przekazane na rzecz wybranej przez nas organizacji.

 

Kto może przekazać 1,5% podatku?

- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),

- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej stawki podatku,

1,5% mogą przekazać również emeryci i renciści. Mogą to zrobić na dwa sposoby:

1. samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS,

2. wypełniając specjalny PIT-OP który pozwala im na wskazanie organizacji pożytku publicznego, bez konieczności samodzielnego rozliczenia z urzędem skarbowym (zobacz PIT-OP.Emeryt przekazuje 1,5%).  

 

Wniosek o przekazanie 1,5% może być złożony w zeznaniu: - PIT-28, w części M i N formularza, - PIT-36, w części O i P formularza, - PIT-36L, w części N i O formularza, - PIT-37, - PIT-38, w części G i H formularza, - PIT-39, w części G i H formularza.

 

Więcej o odliczeniach 1,5%: tutaj.